Czy filtry Dafi są zdrowe
Czy filtry Dafi są zdrowe?
21 stycznia, 2021
Pokaż wszystkie

Jak usunąć biały nalot, który osadził się na pokrywie dzbanka?

Jak usunąć biały nalot, który osadził się na pokrywie dzbanka

Osady z kamienia, jakie bardzo często pojawiają się na szklankach kubkach, w czajniku, na talerzach są nie dość, że nieestetyczne to i uciążliwe. Wszystko jest oczywiście winą zbyt twardej wody, która je powoduje. Używając dzbanka Dafi także możemy je zauważyć po jakimś czasie- osady te osadzają się głównie na pokrywie dzbanka jak i na jego ściankach u góry- tam, gdzie dzbanek ma styczność z nieprzefiltrowaną, a więc w pełni twardą wodą. Jak usuwać takie kamienne zacieki i jak walczyć z nimi skutecznie?

Twarda woda, czyli jaka?

Nie każdy ma w swoim kranie wodę twardą, a nawet bardzo twardą- ci, którzy takowej nie mają są na prawdę szczęściarzami. Twardość wody bierze się ze zbyt licznych związków wapnia oraz magnezu, które rozpuszczone są w tejże wodzie. W wodzie rozpuszczone są składniki mineralne – głównie węglany, wodorowęglany, chlorki, siarczany
i krzemiany wapnia oraz magnezu. Jak stanowią przepisy, dopuszczalna wartość twardości ogólnej wody powinna mieścić się w granicach 60 – 500 mg CaCO3/l. O twardej wodzie w kranie mogą więc mówić ci, u których podane wartości są powyżej tych norm.

Jak twarda woda wpływa na urządzenia kuchenne?

Twarda woda na naczyniach jest nie tylko nieestetyczna, ale używana w urządzeniach kuchennych i domowych (czajnik, żelazko, pralka) może wpływać na nieprawidłowe działanie tychże urządzeń, a także na ich mniejszą żywotność. Twarda woda osadza się na grzałkach, bębnie, pompce odpływowej i myjącej, etc., wpływa na szybsze zużycie tychże części. Aby ustrzec się od niego warto stosować filtry wody lub magnetyzery wody. Budowa filtra zapewnia filtrację medium ze związków mineralnych oraz węglanów wapnia i magnezu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są filtry przepływowe Dafi, które można zamontować tak, by np. przefiltrowana, zmiękczona woda dopływała do kranu w kuchni czy do pralki. Jeśli chcemy gotować na miękkiej wodzie, a także przygotowywać napoje na bazie miękkiej wody, warto na co dzień korzystać z dzbanków filtrujących Dafi. W dzbankach takich za zmiękczanie wody odpowiada żywica jonowymienna.

A jak usuwać osad kamienny z dzbanka?

Jak już wspomniano powyżej, osady kamienne zbierają się często na pokrywie i ściankach dzbanka Dafi. Metodą na ich usunięcie jest np. zmycie tychże osadów za pomocą wody wraz z dodatkiem odkamieniacza spożywczego. Ale mamy także szereg domowych i prostych sposobów na osady z kamienia. Jednym z najpopularniejszych jest kwasek cytrynowy, który można rozcieńczyć z odrobiną wody i za pomocą miękkiej gąbki zmyć kamień. Inny sposób to woda z octem- ocet jest także nieocenione w walce z kamieniem, a jeśli użyjemy go do przepłukania naczyń czy kuchennego szkła, nada im dodatkowo ładnego połysku. By walka z białym nalotem, czyli z kamieniem nie była uciążliwa, trzeba regularnie przecierać dzbanek wraz z jego pokrywą. Regularność w działaniu przynosi zawsze najlepsze efekty.

Chcąc pić miękką wodę i na jej bazie gotować zupy czy inne potrawy, najlepiej wyposażyć swoją kuchnię w dzbanek z filtrem Dafi. Wystarczy kilka minut, by kranowa woda przepłynęła przez ten filtr, by móc cieszyć się wodą pozbawioną kamienia, na bazie której można przygotować dożo smaczniejsze i aromatyczne dania i napoje.